26 квіт. 2019 р.

 

Верховна Рада України заборонила громадянам облаштовувати малі домашні сонячні електростанції на землі, затвердивши закон про «зелені» аукціони (№ 8449-д).
Про це на своїй сторінці в Facebook написав член команди майбутнього Президента Володимира Зеленського Андрій Герус, як повідомила Спілка власників житла України.
Під час розгляду законопроекту зазначену правку було відхилено, проте в. о. голови Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський напередодні голосування знову виніс її на розгляд, і парламент усе ж затвердив її.
“На сьогодні близько 10 тис. українських сімей побудували такі домашні СЕС. Ще десятки тисяч або розглядали таку ідею, або почали будівництво. Найбільше постраждають ті, хто вже почали. Адже заборона вступає в дію негайно, з моменту опублікування закону. Це втрачені тисячі і десятки тисяч доларів для таких українців, які заплатили аванси. І для багатьох це серйозні гроші”, – зазначив Герус.
Також Герус додав, що від такої несподіванки закриються сотні невеликих фірм, бізнесом яких було будувати ці дрібні СЕС.
“Звичайно, дрібні СЕС можна було регулювати: а) дозволяти будувати тільки, якщо є житловий будинок з споживанням, б) знизити тариф на 10-20%, але дозволяти будуватися тощо. Але вирішили зробити повну заборону негайно”, – додав Герус.
Проте Герус звернув увагу, що цей же закон дозволяє і далі до 2020 року будувати непотрібні нашій енергетиці гігантські сонячні станції на півдні України за “зеленим” тарифом в три рази більшим, ніж у Німеччині.
“Лідером таких будов є ДТЕК Ріната Ахметова, який планує до кінця року побудувати кілька сотень МВт потужностей, отримати цей високий “зелений тариф” (5,4 грн) і працювати з ним до 2030 року”, – зазначив Герус.
Крім того, він додав, що якби Зеленський вже мав відповідні повноваження, він би йому рекомендував на користь середньому класу ветувати закон і повернути його в Раду зі своїми зауваженнями.
“Як вчинить Порошенко, — не знаю, але оптимізму не відчуваю. Немає чарівної кнопки, коли Україна стане європейською державою з міцним середнім класом. Це тисячі таких рішень, які роблять міцнішими або середній клас, або олігархів”, – підсумував Герус.
На сьогодні тариф на відпуск електроенергії в оптовий ринок для «домашніх» СЕС (їхня потужність – до 30 кВт, розміщення – без обмежень) становить 18 євроцентів, з наступного року він знизиться на 10%.
Як зазначив енергетичний експерт, співзасновник громадської організації Greencubator Андрій Зінченко, заборона встановлення домашніх наземних станцій на практиці призведе до того, що мало хто з українців зможе поставити СЕС більше ніж 10 кВт, оскільки на дахах не поміститься об’єкт більшої потужності.
На його думку, ситуації, коли деякі підприємці маніпулятивно встановлюють цілі «гірлянди» домашніх СЕС у покинутих селах, необхідно врегулювати іншим способом, а не забороною встановлювати всім домогосподарствам наземні сонячні панелі.

24 квіт. 2019 р.

Держпродспоживслужба перевірила керуючі компанії Подільського та Солом’янського районів Києва




Наприкінці березня — початку квітня 2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві були проведені перевірки комунальних підприємств — керуючих компаній з обслуговування житлового фонду Подільського та Солом’янського районів Києва.
Спілка власників житла України повідомляє. раніше аналогічні перевірки були проведені в ОболонськомуГолосіївському, ДніпровськомуДарницькому та Деснянському районах Києва.
Так само, як і в попередніх випадках, проведеними перевірками були встановлені порушення нормативно-правових актів, нарахування плати за послугу без затвердженого тарифу, включення площ в тариф, які не входять в прибудинкову територію, а також неосвоєння коштів по складовій тарифу “поточний ремонт”.
На підставі зазначеного, комунальні підприємства було зобов’язано усунути порушення, у тому числі, шляхом здійснення споживачам перерахунку.

Подільський район

За результатами перевірки №1589478, проведеною Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужбою) у КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дарницького району м. Києва» було складено акт перевірки від 05.04.2019 № 1422-10.
Перевіркою встановлено:
  • При нарахуванні споживачам плати за житлово-комунальні послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкової території. в період з 01.07.2017 по 20.12.2018 застосовано тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які встановлені протиправним та скасованим Розпорядженням № 668 від 06 червня 2017 року, згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 липня 2018 у справі № 826/8441/17.
  • В період з 21.12.2018 по 31.03.2019 застосовано тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які не встановлені відповідним рішенням органу місцевого самоврядування.
  • До складової розрахунку тарифу на послуги прибирання прибудинкової території включено площу, яку закріплено на праві повного господарського відання за КП «Шляхо-експлуатаційне управління но ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району» у м. Києві на підставі Наказу Головного управління з питань майна Київської міської державної адміністрації від 21.02.2002р. № 23 та прибудинкові території до яких застосований некоректний коефіцієнт приведення натуральної площі, а також надлишково збільшені площі прибудинкових територій.
  • КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Подільського району м. Києва» в період з 01.04.2016 р. по 31.03.2019 р., порушено вимоги щодо формування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме за послугу з прибирання прибудинкової території, власникам квартир, мешканцям будинків Подільського району м. Києва.
  • По складовій тарифу «Поточний ремонт конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення. теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження» за період 01.01.2016 – 31.06.2017 по 521 житловому будинку виявлено часткове неосвоєння коштів.
Таким чином, порушені вимоги:
  • абз.6 п.2 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудннкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги»;
  • п.7 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги»;
  • п.3.1 розділу 3 «Норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норми обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудннкових територій», затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25 грудня 2013 р. № 603;
  • п.18 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», затвердженого Постановоіо Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги»;
  • п.11 Розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація «Про впорядкування надання послуг з утримання будників і споруд та прибудинкових територій в Києві» від 09.03.2011 р. № 307
  • п.2 ч.1 ст.30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
  • ч.2 ст.12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», за що передбачена відповідальність відповідно п.1 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни та ціноутворення», ч.1 ст.165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вказані дії є порушенням порядку встановлення і застосування цін (тарифів).
На підставі вищевикладеного, керуючись п.7 ч.1 ст.18 Закону України №5007-VI «Про ціни і ціноутворення», ч.8 ст.7 Закону України №877-V  «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», приписом № 386 від 11 квітня 2019 року підприємству висунута вимога усунути виявлені порушення (у т.ч. провести перерахунок мешканцям житлових будинків), які зафіксовані в Акті перевірки від 05.04.2019 № 1422- Ю та виконати заходи відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про ціни та ціноутворення»:
  • Щодо застосування в період з 01.07.2017 по 31.03.2019 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які встановлені протиправним та скасованим Розпорядженням № 668 від 06 червня 2017 року, згідно з рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 липня 2018, Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2018 у справі № 826/8441/17, у термін до 12.08.2019 року.
  • Щодо вартості послуги прибирання прибудинкової території, в яку включена площа, закріплена на праві повного господарського відання за КП «Шляхо-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Подільського району в м. Києві на підставі Наказу Головного управління з питань майна Київської міської державної адміністрації від 21.02.2002р. № 23 Київської міської державної адміністрації та прибудинкової території до яких застосований некоректний коефіцієнт приведення натуральної площі, а також надлишково збільшені площі прибудинкових територій, за період з 01.04.2016 по 31.03.2019 у термін до 13.05.2019 року.
  • Щодо вартості послуги «Поточний ремонт конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження» за період 01.01.2016 – 31.06.2017 по 521 житловим будинкам виявлено не освоєння коштів, у повному обсязі, у термін до 13.05.2019 року.

Солом’янський район

Перевіркою №1589498, проведеною Держпродспоживслужбою у КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом’янського району м. Києва» було встановлено ті ж самі порушення, що й у Подільскому районі (наведені вище).
За результатами її проведення було складено акт перевірки від 05.04.2019 № 1423-10.
На зазначених підставах, керуючись п.7 ч.1 ст.18 Закону України №5007-VI «Про ціни і ціноутворення», ч.8 ст.7 Закону України №877-V  «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», приписом № 385 від 11 квітня 2019 року підприємству висунута вимога усунути виявлені порушення (у т.ч. провести перерахунок мешканцям житлових будинків), які зафіксовані в Акті перевірки від 05.04.2019 № 1422- Ю та виконати заходи відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про ціни та ціноутворення»:
  • Щодо застосування в період з 01.07.2017 по 31.03.2019 тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які встановлені протиправним та скасованим Розпорядженням № 668 від 06 червня 2017 року, згідно з рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 липня 2018, Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2018 у справі № 826/8441/17, у термін до 12.08.2019 року.
  • Щодо вартості послуги прибирання прибудинкової території, в яку включена площа, закріплена на праві повного господарського відання за КП «Шляхо-експлуатаційне управління по ремонту та утриманню автомобільних шляхів та споруд на них Солом’янського району в м. Києві на підставі Наказу Головного управління з питань майна Київської міської державної адміністрації від 21.02.2002р. № 23 Київської міської державної адміністрації та прибудинкової території до яких застосований некоректний коефіцієнт приведення натуральної площі, а також надлишково збільшені площі прибудинкових територій, за період з 01.04.2016 по 31.03.2019, у термін до 13.05.2019 року.
  • Щодо вартості послуги «Поточний ремонт конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження» за період 01.01.2016 – 31.06.2017 по 949 житловим будинкам виявлено не освоєння коштів, у повному обсязі, у термін до 13.05.2019 року.
Перевірка №1589498 на «Інспекційному порталі».
* * *
Зазначимо, що КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва», яке було перевірене раніше за інші, вирішило оскаржити зазначений припис у судовому порядку.
Для захисту законних прав та інтересів громадян у житлово-комунальній сфері, СВЖУ залучилася до даної справи у якості третьої особи, надавши на розгляд суду та сторін обґрунтовані пояснення та заперечення проти задоволення позовних вимог та скасування припису.
Крім цього, суд відмовив позивачу у вжитті заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії припису, зазначивши що пункти 2, 3 оскаржуваного припису №187 від 21 лютого 2019 року позивачем вже повинні бути виконані.

19 квіт. 2019 р.

Суд зобов’язав «Криворіжгаз» безкоштовно встановити споживачам лічильники

Жовтневий районний суд Кривого Рогу Дніпропетровської області зобов’язав публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» встановити за власний рахунок індивідуальні лічильники для споживачів, що заявляли про таку потребу ще в середині 2017 року.
Про це свідчить рішення Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 2 квітня 2019 року у справі № 212/4750/17.
Дванадцятеро криворожан звернулись у суд із позовом, у якому просили визнати за ними право на забезпечення індивідуальними безкоштовними газовими лічильниками за рахунок ПАТ «Криворіжгаз».
Позивачами виступили мешканці багатоквартирного будинку, яким «Криворіжгаз» відмовив у встановленні індивідуальних лічильників. У червні 2017 року облгаз листами повідомив заявників, що витрат на встановлення лічильників для кожної квартири будинку по вулиці Електрозаводській «не передбачено».