26 квіт. 2019 р.

 

Верховна Рада України заборонила громадянам облаштовувати малі домашні сонячні електростанції на землі, затвердивши закон про «зелені» аукціони (№ 8449-д).
Про це на своїй сторінці в Facebook написав член команди майбутнього Президента Володимира Зеленського Андрій Герус, як повідомила Спілка власників житла України.
Під час розгляду законопроекту зазначену правку було відхилено, проте в. о. голови Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський напередодні голосування знову виніс її на розгляд, і парламент усе ж затвердив її.
“На сьогодні близько 10 тис. українських сімей побудували такі домашні СЕС. Ще десятки тисяч або розглядали таку ідею, або почали будівництво. Найбільше постраждають ті, хто вже почали. Адже заборона вступає в дію негайно, з моменту опублікування закону. Це втрачені тисячі і десятки тисяч доларів для таких українців, які заплатили аванси. І для багатьох це серйозні гроші”, – зазначив Герус.
Також Герус додав, що від такої несподіванки закриються сотні невеликих фірм, бізнесом яких було будувати ці дрібні СЕС.
“Звичайно, дрібні СЕС можна було регулювати: а) дозволяти будувати тільки, якщо є житловий будинок з споживанням, б) знизити тариф на 10-20%, але дозволяти будуватися тощо. Але вирішили зробити повну заборону негайно”, – додав Герус.
Проте Герус звернув увагу, що цей же закон дозволяє і далі до 2020 року будувати непотрібні нашій енергетиці гігантські сонячні станції на півдні України за “зеленим” тарифом в три рази більшим, ніж у Німеччині.
“Лідером таких будов є ДТЕК Ріната Ахметова, який планує до кінця року побудувати кілька сотень МВт потужностей, отримати цей високий “зелений тариф” (5,4 грн) і працювати з ним до 2030 року”, – зазначив Герус.
Крім того, він додав, що якби Зеленський вже мав відповідні повноваження, він би йому рекомендував на користь середньому класу ветувати закон і повернути його в Раду зі своїми зауваженнями.
“Як вчинить Порошенко, — не знаю, але оптимізму не відчуваю. Немає чарівної кнопки, коли Україна стане європейською державою з міцним середнім класом. Це тисячі таких рішень, які роблять міцнішими або середній клас, або олігархів”, – підсумував Герус.
На сьогодні тариф на відпуск електроенергії в оптовий ринок для «домашніх» СЕС (їхня потужність – до 30 кВт, розміщення – без обмежень) становить 18 євроцентів, з наступного року він знизиться на 10%.
Як зазначив енергетичний експерт, співзасновник громадської організації Greencubator Андрій Зінченко, заборона встановлення домашніх наземних станцій на практиці призведе до того, що мало хто з українців зможе поставити СЕС більше ніж 10 кВт, оскільки на дахах не поміститься об’єкт більшої потужності.
На його думку, ситуації, коли деякі підприємці маніпулятивно встановлюють цілі «гірлянди» домашніх СЕС у покинутих селах, необхідно врегулювати іншим способом, а не забороною встановлювати всім домогосподарствам наземні сонячні панелі.

Немає коментарів:

Дописати коментар